وزنه‌برداری قهرمانی جهان| جای خالی عشق‌آباد پویا در شهر تمیز, مدرن و امنیتیِ سفید!

مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی جهان با نظم و امنیت بالا در عشق‌آباد در حال برگزاری است.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری تسنیم از ترکمنستان, مسابقات جهانی وزنه برداری این روز ها در عشق آباد, پایتخت کشور ترکمنستان در حال برگزاری است. ترکمن ها بعد از بازی های آسیایی داخل سالن در سال 2017 حالا یک سال بعد رویداد ورزشی بزرگ دیگری را در شهر سفید شان میزبانی می کنند.

شهر سفید بخش جدیدی از عشق آباد است که به تازگی ساخته شده است. همه ساختمان های این شهرِ مدرن به رنگ سفید است. باید گفت جدا از اینکه می توان این شهر را سفیدترین جهان نامید اما می توان از آن به عنوان تمیز ترین شهر نیز یاد کرد. در قدم به قدم شهر سفید که بخش اعظم آن را دهکده بازی های آسیایی با سالن ها و ورزشگاه ها و هتل های سفیدرنگش تشکیل داد ه اند، پاکبانانی حضور دارند که از تمیزی معابر و امکانش حراست می کنند، البته با توجه به سیستم حکومتی ترکمنستان, وجود نیرو های امنیتی و پلیس نیز در گوشه به گوشه این شهر به راحتی و به وضوح دیده می شوند.

سفر به ترکمنستان و عشق آباد خیلی راحت نیست. به دلیل محدودیت این کشور در خطوط هوایی بهترین راه برای سفر به این کشور از طریق مرز زمینی است. مرز ایران و ترکمنستان در شهر باجگیران قرار دارد.

در همین مرز ترکمن هایی دیده می شوند که به ایران می آیند و کالاهایی را هرچند کم تعداد اما برای فروش به شهرشان می برند. مواد شوینده, خوراکی و حتی سیگار. فروش سیگار در این کشور ممنوع است و قیمتش بسیار بالاست. برای همین انتقال حتی چند پاکت سیگار به کشورشان برای آنها به صرفه خواهد بود، البته بعد از عبور از این مرز می توان خیلی راحت متوجه سیستم امنیتی این کشور هم شد. ترکمن ها بعد سختگیری در بررسی پاسپورت ها و روادید تا حدود 20 کیلومتر بعد از مرز نیز مسافران را با اتوبوس های مشخص شده همراهی می کنند و از آنجا به بعد با کنترل دوباره مدارک شناسایی اجازه استفاده از سایر وسایل نقلیه را می دهند. همچینین پلیس این کشور بعد از اینکه اعضای تیم ملی وزنه برداری سوار اتوبوس های مخصوص این مسابقات شدند بازهم تا محل برگزاری مسابقات و هتل ها تیم را اسکورت کردند.

اتوبوس حامل اعضای تیم ملی وزنه برداری ایران قبل از اینکه به هتل برود, در شهر دور می زند تا مسافرانش همه بخش های شهر را ببینند از همین موضوع می شود فهمید که آن ها از داشتن شهر سفید به خودشان می بالند و می خواهند امکانات مدرن این شهر را همان اول کار به رخ میهمانان شان بکشانند.

همانقدر که فضای تمیز و بدون حتی یک آشغال شهر جدید عشق آباد تعریفی است, باید از فضای شدیداً امنیتی این شهر نیز بیشتر گفت. کارت شناسایی اعضای همه تیم ها به هنگام تردد از هتل به سالن مسابقات و بالعکس به صورت الکترونیکی کنترل و همچنین ساک ها و دیگر اقلام همراه افراد نیز بازرسی می شود.

در این بین باید گفت که تمامی مسابقات طبق برنامه انجام می شود. حتی ساعت حرکت مینی بوس ها که وظیفه انتقال اعضای تیم ها به سالن تمرین و مسابقات را دارند رأس ساعت انجام می شود.

وجود زیاد نیرو های خدمات دهنده که همه آنها دانشجو و دانش آموز هستند باعث شده تا مسابقات با نظم مثال زدنی برگزار شود. به نوعی می شود گفت با استفاده از پتانسیل جوانان که اغلب به زبان انگلیسی نیز مسلط هستند, عده زیای از مردم عشق آباد در میزبانی از این روریداد جهانی با یکدیگر سهیم هستند.

تنها ضعف برگزاری این مسابقات را شاید بتوان به خلوت بودن معابر و اماکن دهکده المپیک مربوط دانست. شهر قدیمی و اصلی عشق آباد که محل زندگی مردم است, چند کیلومتری از شهر سفید دور است و همین عامل باعث شده تا پویایی جامعه به هیچ وجه به محل برگزاری مسابقات کشیده نشود. البته باید اشاره کرد که ترکمن ها از مسابقات استقبال خوبی کرده اند و اغلب سالن برگزاری پر از جمعیت است اما این تعداد شهروند ترکمنی را فقط در سالن می تواند دید و از آنها در سایر محل ها خبری نیست.

انتهای پیام/

افزودن نظر