صالحی‌امیری: برداشت ما این است که المپیک ۸۰ درصد به تعویق می‌افتد/ در قرنطینه مسائل را رصد می‌کنم

صالحی‌امیری: برداشت ما این است که المپیک ۸۰ درصد به تعویق می‌افتد/ در قرنطینه مسائل را رصد می‌کنم
رئیس کمیته ملی المپیک گفت: ارزیابی ما و بسیاری از کشورها این است که با توجه به شیوع کرونا در جهان المپیک توکیو به تعویق می افتد.

- اخبار ورزشی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک در خصوص نامه ایران IOC درمورد تعویق المپیک 2020 گفت: برای همه مردمی که در سختی و بستر بیماری هستند آرزوی شفای عاجل داریم و برای کادر درمانی آرزوی توفیق دارم.برای کمیته بین المللی المپیک این موضوع بسیار مهم است چون بعد از جنگ جهانی دوم این برای اولین بار است در مورد تاخیر این رویداد صحبت می کنند.

وی تاکید کرد: دو مانع وجود دارد و بقیه مسائل قابل حل و فصل خواهد بود. مانع اول این است که ژاپن 12 میلیارد دلار هزینه کرده و نگران بازگشت آن است. نکته دوم بر می‌گردد به کمیته بین المللی المپیک که همه در آمد و منابع اصلی ان از اسپانسرها و حدود 3 میلیارد یورو است که در این مقطع از آن محروم می شود.

صالحی امیری گفت: نکته مهم این است که تا کنون برای متقاعد کردن ای او سی برای تعویق و یا تاخیر یک ساله تلاش زیادی کردیم اینکه 2020 تا قبل از آبان و آذر باشد و اگر بخواهند در تابستان برگزار کنند باید مرداد سال بعد برگزار کنند. ما دو هفته قبل با توماس باخ مکاتبه کردیم و خواهان تعویق شدیم و رو نوشت را به کشورهای معتبر ارسال کردیم.

وی افزود: در آن مقطع هنوز اروپا درگیر کرونا نبود و آنها مسئله را جدی نگرفتند و توصیه کردند شما رویدادها را ادامه و ما هم حمایت می کنیم.

با اتفاق جدید در اروپا، مسیر تغییر کرد و با اعلام عدم حضور کانادا و استرالیا شوک جدید وارد شد.ایتالیا و اسپانیا نیز همین را گفتند و به احتمال 80 درصد این رویداد به تعویق می‌افتد.

رئیس کمیته ملی المپیک تصریح کرد: دو سناریو مطرح است اول برگزاری مسابقات تا اواخر سال 2020 یا برگزاری در تابستان سال 2021. ما تمام اردوها را با توصیه وزارت بهداشت تعطیل کردیم. ما آقای کیخا و همراهانش را فرستادیم استرالیا بعد ترکیه فرستادیم تا بتوانتد در جام جهانی باکو شرکت کنند و از آنجا در مسابقات آذربایجان شرکت کرد و وی به فینال صعود کرد ولی آذربایجان مسابقات را لغو کرد و همه تلاش ما و فدراسیون دچار چالش شد. همین وضعیت را کشتی و وزنه‌برداری نیز دارد.

وی گفت: مجموعه رصدی که ما روزانه انجام می دهیم این است که طی دو سه هفته آینده با همه اعضای هیات اجرایی IOC که 115 نفر هستند، آنلاین جلسه برگزار خواهد شد و در خصوص نحوه برخورد با این پدیده تصمیم می گیرند. ارزیابی ما و بسیاری از کشورها این است که المپیک به تعویق خواهد افتاد.

صالحی امیری درخصوص اینکه گفته می شود وی کرونا گرفته است، افزود:من تا چهارشنبه عصر ساعت 8 هر روز سر کار بودم و با لطف الهی سالم هستم. ما همه خادم مردم هستیم. این یک شایعه بود که یکی از خبرگزاری‌ها اصرار داشت که ثابت کند من و وزیر ورزش به کرونا مبتلا شدیم. من هم تست دادم و الان هم که در منزل قرنطینه هستم به صورت دائم مسائل را با رؤسای فدراسیون‌ها و مسئولان ورزش رصد می‌کنم. این لحظات برای ما اهمیت زیادی دارد. تمام قهرمانان ما آرزوی درخشش در المپیک را دارند و کمیته ملی المپیک، وزارت ورزش، کمیته ملی پارالمپیک و فدراسیون ها در تلاشند تا بتوانیم احقاق حق ورزشکاران را با حفظ سلامت آنها داشته باشیم.

صدیقی: المپیک 2020 حداقل یک سال به تعویق خواهد افتاد/ این اتفاق به نفع ورزشکاران ایران است
آبه: امیدوارم IOC زودتر تکلیف‌مان را مشخص کند/ احتمال تعویق المپیک وجود دارد

انتهای پیام/

افزودن نظر