تراشه U1 چیست و در آیفون 11 چه می‌کند؟

تراشه U1 چیست و در آیفون 11 چه می‌کند؟
یکی از موضوعاتی که در کنفرانس دیشب اپل کمتر به آن پرداخته شد، استفاده از تراشه ای جدید به نام U1 در خانواده ی آیفون ۱۱ است.

اپل در جریان رویداد شب گذشته از آیفون ۱۱، آیفون ۱۱ پرو و آیفون ۱۱ پرو مکس، در کنار آیپد و اپل واچ جدید رونمایی کرد. هنگام رونمایی از گوشی های جدید، بیشتر تمرکز اپل روی معرفی قابلیت های جدید تصویربرداری و فیلم برداری دوربین های چندگانه بود و سایر قابلیت ها و ویژگی های آیفون های جدید به نوعی در حاشیه قرار گرفتند. یکی از این قابلیت های جذاب، چیپ اختصاصی U1 است.

مقاله های مرتبط:

  • آیفون 11 اپل با زبان طراحی نسل قبل، ولی تکامل یافته تر معرفی شد
  • آیفون 11 پرو و آیفون 11 پرو مکس معرفی شدند؛ دوربین سه گانه در کالبدی آشنا
  • اپل واچ 5 معرفی شد؛ بدنه ی جدید و سخت افزار قوی تر

تراشه ی U1 که اپل خود آن را طراحی کرده است، از فناوری به نام باند فوق وسیع (Ultra Wideband) برای ادراک فضایی استفاده می کند. استفاده از فناوری اولترا وایدبند یا به اختصار UWB در آیفون های جدید، چندان هم دورازانتظار نبود؛ چرا که طی یک سال گذشته، شایعات فراوانی به استفاده از این فناوری در آیفون های ۲۰۱۹ اشاره داشتند.

از جمله قابلیت هایی که با استفاده از تراشه ی جدید و فناوری UWB میسر می شوند، می توانند به تعیین موقعیت بسیار دقیق iBeaconها، مسیریابی درون ساختمان، پیداکردن آیفون ها و آیپدهای دیگر مجهز به این چیپ، انتخاب دریافت کننده ی ایردراپ و قابلیت های واقعیت مجازی اشاره کرد.

Ultra Wideband چیست؟

UWB زمانی قرار بود در شبکه های شخصی (Personal Area Network یا به اختصار PAN) استفاده شود؛ اما طرح استاندارد آن هیچ گاه از مرحله ی پیش نویس فراتر نرفت. با گذشت زمان و رسیدن هزاره ی جدید، بلوتوث به طور کامل جایگاه پیشنهادی UWB را گرفت و این تکنولوژی به تدریج از یادها فراموش شد.

فناوری ultra wideband / uwb technology

مقاله های مرتبط:

  • قیمت و تاریخ عرضه آیفون 11 اپل مشخص شد
  • قیمت و تاریخ عرضه آیفون 11 پرو و آیفون 11 پرو مکس مشخص شد
  • قیمت و تاریخ عرضه ی اپل واچ 5 مشخص شد

اگرچه بلوتوث ۵.۱ هم از قابلیت های تشخیص موقعیت مکانی و پیداکردن فاصله برخوردار است، اما UWB با استفاده از فناوری متفاوت، بسیار دقیق تر از بلوتوث است. همچنین می توان در پالس های UWB داده ذخیره کرد و احتمالا اپل نیز با استفاده از همین قابلیت گیرندگان ایردراپ را شناسایی می کنند. باتوجه به مصرف کم انرژی و بازه ی کوتاه پالس های استفاده شده در این فناوری، UWB کوتاه برد است؛ اما برخلاف بسیاری از فناوری های بی سیم، دیوارها مشکلی بر سر راه مکان و موقعیت یابی UWB ایجاد نمی کنند.

بسیاری از ویژگی های تراشه ی U1 قرار است در iOS 13.1 عرضه شوند. ازآنجایی که آیفون های جدید احتمالا با iOS 13 عرضه خواهند شد، استفاده از قابلیت های UWB به احتمال زیاد در زمان عرضه ی آیفون های جدید میسر نخواهد بود. استفاده از این فناوری احتمالا باعث بهبود قابلیت Find My خواهد شد. بهبود قابلیت های مسیریابی و سرویس های نقشه در iOS نیز با توجه به آنچه بالاتر گفته شد، بدیهی به نظر می رسد.

به نظر می رسد اپل امید زیادی به موفقیت U1 داشته باشد. در جریان کنفرانس معرفی آیفون ۱۱، اپل ادعا کرد گوشی های هوشمندش، اولین تلفن های مجهز به تکنولوژی UWB هستند و به لطف استفاده از تراشه ی U1، قابلیت های جدیدی به آیفون اضافه خواهد شد.

اپل سه برنامه مطالعاتی جدید در حوزه سلامت معرفی کرد
اپل واچ استودیو، ابزاری جدید برای شخصی سازی ظاهر ساعت هوشمند اپل
دوربین گوشی‌های جدید اپل چه ویژگی‌هایی دارند
به‌دنبال معرفی آیفون 11، قیمت آیفون های قدیمی کاهش یافت
تاریخ انتشار iOS 13 مشخص شد

افزودن نظر