سنسور 50 مگاپیکسلی ایزوسل GN2 سامسونگ معرفی شد

سنسور 50 مگاپیکسلی ایزوسل GN2 سامسونگ معرفی شد
ایزوسل GN2 جدیدترین حسگر سامسونگ با وضوح ۵۰ مگاپیکسل است که از تکنیک ترکیب پیکسل ها استفاده می کند و ویدئو 8K/24fps می گیرد و ابعادش به 1/1.12 اینچ می رسد.

سامسونگ سال گذشته حسگر تصویر جدیدی را معرفی کرد که با نام ایزوسل جی ان وان (Samsung Isocell GN1) شناخته می شد و وضوحش به ۵۰ مگاپیکسل می رسید. به طورکلی، سامسونگ در زمینه ی تولید حسگر بسیار فعال است و چند وقت اخیر، با حسگرهای ۱۰۸ مگاپیکسلی خود بارها خبرساز شده. در حسگر GN1، وضوح کمتری شاهد بودیم؛ اما این حسگر از پیکسل های بسیار بزرگ تری درمقایسه با حسگرهای ۱۰۸ مگاپیکسلی استفاده می کرد. به لطف استفاده از پیکسل های بزرگ، ایزوسل GN1 می توانست در محیط های کم نور عملکرد عالی از خود نشان دهد.

براساس گزارش خبرگزاری Android Authority، شرکت کره ای اخیرا مدل جدید GN1 را با نام ایزوسل GN2 معرفی کرده است. در حسگر GN2 نیز، از وضوح ۵۰ مگاپیکسل استفاده شده است. ابعاد ایزوسل GN2 به 1/1.12 اینچ می رسد و ابعاد پیکسل ها ۱٫۴ میکرومتر است. در مقام مقایسه، متوجه می شویم ابعاد ایزوسل GN2 از ایزوسل GN1 هم بزرگ تر است و از پیکسل های بزرگ تری نیز استفاده می کند. ابعاد پیکسل ها در ایزوسل GN2 اهمیت زیادی دارد؛ زیرا پیش تر از پیکسل هایی به همین ابعاد در حسگر IMX363 بهره برده شده بود. از حسگر IMX363 در اکثر گوشی های سری پیکسل استفاده شده است.

وقتی ابعاد پیکسل ها بزرگ تر شود، کیفیت نهایی تصویر هنگام تصویربرداری در محیط های کم نور افزایش پیدا می کند؛ به همین دلیل، انتظار داریم حسگر ایزوسل GN2 سامسونگ بتواند در محیط هایی که نور کافی به آن ها نمی رسد، تصاویری استاندارد بگیرد. در تمامی شرایط، حسگر ایزوسل GN2 سراغ استفاده از فناوری ترکیب پیکسل ها (هر چهار پیکسل مجاور) می رود تا بتواند تصاویری ارائه دهد که تقریبا هم سطح با تصاویر ثبت شده ی دوربینی ۱۲٫۵ مگاپیکسلی با پیکسل هایی به ابعاد ۲٫۸ میکرومتر هستند.

برتری های حسگر ایزوسل GN2 برGN1 در اینجا به پایان نمی رسد. سامسونگ ادعا می کند ایزوسل GN2 نخستین حسگر این شرکت است که از فناوری Dual Pixel Pro بهره می برد. Dual Pixel Pro را می توانیم نسخه ی ارتقایافته ی سیستم فوکوس خودکار تشخیص فاز بدانیم که می تواند دو فتودیود را درون هر پیکسل مشاهده کند و سرعت فوکوس خودکار را افزایش دهد.

سامسونگ می گوید فناوری جدیدش از تکنیک فوکوس در تمامی جهت ها بهره می گیرد و دلیل اصلی دستیابی ایزوسل GN2 به این قابلیت آن است که می توان پیکسل ها را هم عمودی و هم افقی جدا کرد. سامسونگ می گوید این رویکرد باعث می شود عوامل فوکوس بخش بالا و پایین فریم را بهتر شناسایی کنند.

جدیدترین دوربین ۵۰ مگاپیکسلی سامسونگ از قابلیت Staggered HDR پشتیبانی می کند. این قابلیت در ایزوسل GN1 وجود نداشت و تا حد زیادی شبیه به نسخه ی سنتی فناوری HDR است؛ زیرا به لطف Staggered HDR حسگر تصاویری با اکسپوژر (نوردهی) کوتاه و متوسط و طولانی ثبت می کند. بااین حال، شرکت کره ای مدعی شده است این قابلیت درمقایسه با نسخه ی بلادرنگ HDR که در حسگر پیشین یافت می شد، ۲۴ درصد انرژی کمتری مصرف می کند.

مقاله های مرتبط:

  • سامسونگ حسگر ایزوسل GN1 را با سرعت فوکوس خودکار مناسب معرفی کرد
  • سامسونگ حجم تولید حسگرهای تصویر را افزایش می دهد

دو حسگر ایزوسل GN1 و GN2 از فناوری Smart ISO بهره مند هستند. این فناوری می تواند بهترین تنظیمات ایزو (ISO) را هوشمندانه برای هر صحنه برگزیند. در ایزوسل GN2 از فناوری Smart ISO Pro استفاده شده است. این فناوری در دوربین گوشی های سری گلکسی اس ۲۱ به کاررفته است و سراغ استفاده از راهکار iDCG می رود تا بتواند از داده های به دست رسیده از ایزوی بالا و پایین به منظور ایجاد تصاویر دارای گستره ی داینامیکی بالا مداوم بهره ببرد. سامسونگ می گوید قابلیت Smart ISO Pro امکان ثبت و پردازش چندین فریم را در ایزوی بالا فراهم می کند.

حسگر ایزوسل GN2 همچون مدل پیشین می تواند تصاویر ۱۰۰ مگاپیکسلی را ازطریق حسگر ۵۰ مگاپیکسلی خود ثبت کند. سامسونگ می گوید ایزوسل GN2 برای دستیابی به این قابلیت سه لایه ی مجزا از تصاویر ۵۰ مگاپیکسلی را در رنگ های سبز و قرمز و آبی خلق می کند و سپس سراغ الگوریتم Remosaic می رود تا امکان ثبت تصویر ۱۰۰ مگاپیکسلی فراهم شود. انتظار داریم حسگر ۱۰۸ مگاپیکسلی درمقایسه با حسگر ۵۰ مگاپیکسلی، هنگام ثبت تصاویری با وضوح بیش از ۱۰۰ مگاپیکسل بهتر عمل کند.

حسگر ۵۰ مگاپیکسلی جدید سامسونگ می تواند ویدئوهای 4K حرکت آهسته را با نرخ ۱۲۰ فریم برثانیه یا ویدئوهای فول HD را با نرخ ۴۸۰ فریم برثانیه بگیرد. امکان ضبط ویدئوهای 8K با نرخ ۲۴ فریم برثانیه نیز ازطریق حسگر ایزوسل GN2 فراهم می شود؛ درحالی که ایزوسل GN1 ویدئوهای 8K را با نرخ ۳۰ فریم برثانیه ضبط می کرد. سامسونگ می گوید تولید انبوه حسگر GN2 آغاز شده است.

ویوو، تنها برندی بود که از حسگر ایزوسل GN1 در گوشی هایش استفاده کرد. بااین حال، یکی از افشاگران صنعت موبایل با نام Ice Universe می گوید حسگر جدید سامسونگ در گوشی می 11 اولترا شیائومی استفاده خواهد شد. شیائومی پیش تر در گوشی می 10 اولترا از حسگر ۴۸ مگاپیکسلی آمنی ویژن بهره برده است. آمنی ویژن مدتی پیش حسگر ۵۰ مگاپیکسلی معرفی کرد.


شیائومی ردمی K40 پرو پلاس، ردمی K40 پرو و ردمی K40 رونمایی شدند
شیائومی می 11 اولترا مجهز به سنسور 50 مگاپیکسل GN2 سامسونگ خواهد بود
بتای iOS 14.5 تغییراتی در Shortcuts اعمال می‌کند
گوشی گیمینگ بعدی لنوو لیجن بهار ۲۰۲۱ از راه می‌رسد
لایحه داکوتای شمالی با هدف کنترل فعالیت‌های اپ استور شکست خورد

افزودن نظر