آیفون‌های ۲۰۲۲ از دوربین پریسکوبی برای بزرگ‌نمایی اپتیکال ۱۰ برابری استفاده می‌کنند

آیفون‌های ۲۰۲۲ از دوربین پریسکوبی برای بزرگ‌نمایی اپتیکال ۱۰ برابری استفاده می‌کنند
براساس اطلاعات منتشرشده، اپل سال ۲۰۲۲ در آیفون ها از دوربین های پریسکوپی برای بزرگ نمایی اپتیکال ۱۰ برابری استفاده خواهد کرد.

سال ۲۰۱۶، اپل جزو اولین شرکت هایی بود که از بزرگ نمایی اپتیکال دوبرابری استفاده کرد و آیفون ۷ پلاس را با این قابلیت روانه ی بازار کرد. بااین حال، اپل در این بخش از دیگر رقبایش فعلا کمی عقب افتاده است. ابتدای سال ۲۰۲۰، سامسونگ اولین بار گلکسی اس ۲۰ اولترا را با دوربین پریسکوبی مجهز به توانایی بزرگ نمایی اپتیکال ۱۰ برابری روانه ی بازار کرد. حال جدیدترین اطلاعات منتشرشده از عرضه ی اولین دوربین های پریسکوبی آیفون در سال ۲۰۲۲ حکایت می کنند.

براساس گزارش منتشرشده از خبرگزاری دیجی تایمز، اپل مشغول کار روی استفاده از لنزهای پریسکوپی در آیفون های آینده است که می تواند بدون افزایش ضخامت گوشی یا اندازه ی برآمدگی ماژول دوربین، تا دَه برابر بزرگ نمایی را بدون افت کیفیت تصویر ارائه دهد.

مقاله ی مرتبط:

    • محصولات اپل به زودی از استاندارد IP69 پشتیبانی خواهند کرد

تابستان گذشته، مینگ چی کو، تحلیلگر نام آشنای محصلات اپل، اولین بار پیش بینی کرد که این فناوری در آیفون های ۲۰۲۲ استفاده خواهد شد. او معتقد است شرکت Semco و Sunny Optical به ترتیب به عنوان بهترین تأمین کننده ی لنز کره ای و چینی امسال به زنجیره ی تأمین آیفون اضافه شده اند و اولین آیفون های مجهز به دوربین پریسکوپی Semco در سال ۲۰۲۲ از راه خواهند رسید.

دیجی تایمز با تأیید گزارش هایی قبلی به این نکته اشاره می کند که آیفون بعدی ممکن است سال آینده از لنز پریسکوپی سامسونگ بهره مند باشد. این رسانه ادامه می دهد اپل می کوشد کیفیت دوربین گوشی های بعدی خود را بهبود دهد و تمرکز آن ها روی تقویت قابلیت های بزرگ نمایی آیفون خواهد بود. به نظر می رسد طبق روال معمول، اپل به جای ساخت این نوع از لنزها، به دنبال مشارکت با شرکت های کره ای است تا لنزهای پریسکوپی گوشی های آینده اش را تأمین کند. اگرچه هنوز به طورقطعی مشخص نشده است، اپل ممکن است از لنزهای پریسکوپی سامسونگ استفاده کند.

دوربین پریسکوپی

درواقع، عملکرد دوربین های پریسکوبی مانند سیستم دیدبانی زیردریایی ها است. در این نوع سیستم دیدبانی، در ابتدا و انتهای لوله دو لنز ۴۵ درجه ای نصب می شود و این امکان را فراهم می کند که با نگاه به یک طرف لوله، خروجی تصویر انتهای دیگر را مشاهد کنید. در گوشی های هوشمند، لنز پریسکوپی از همان اصل بهره می برد؛ اما فقط با یک لنز ۹۰ درجه ای نور را خم می کند و به حسگر می رساند.

دوربین های پریسکوپی این امکان را فراهم می کنند که گوشی بزرگ نمایی اپتیکال بیشتری ارائه دهد و طراحی لنزهای پریسکوپی به گونه ای است که باعث ضخامت ماژول دوربین نخواهد شد؛ اما باتوجه به ابعاد بزرگ آن، باید فضای کافی برای لنز فیزیکی دوربین های پریسکوپی ایجاد شود. بااین حال همان طورکه گفته شد، سامسونگ در گلکسی اس ۲۰ اولترا از لنز پریسکوپ برای بزرگ نمایی اپتیکال ۱۰ برابری استفاده می کند؛ بنابراین، استفاده از این لنزها در گوشی هوشمند پیشرفته کاملا ممکن و عملی است.

باتوجه به سیاست های اپل در معرفی آیفون ها، بعید به نظر می رسد این تغییرات اساسی را در طراحی داخلی آیفون های سال آینده شاهد باشیم و احتمالا صحبت های مینگ چی کو بیشتر به واقعیت نزدیک است و تا سال ۲۰۲۲ لنزهای پریسکوپ در آیفون به کار گرفته نخواهد شد.


ایتالیا اپل را به‌دلیل اطلاع‌رسانی نادرست درباره مقاومت آیفون دربرابر آب جریمه کرد
تأمین‌کنندگان نماشگرهای مینی LED برای تولید مک‌بوک پرو ۱۴٫۱ اینچی و آیپد پرو آماده می‌شوند
اپل واچ در آینده می‌تواند به‌صورت پیوسته فشار خون را اندازه‌گیری کند
مک ‌بوک پرو ۱۶ اینچی احتمالا با پردازنده M1X اپل عرضه خواهد شد
دوربین آیفون ۱۲ امتیاز ۱۲۲ را در آزمون‌های DXOMARK به‌دست آورد

افزودن نظر