مهریه و احکام آن از دیدگاه مراجع تقلید

مهر در لغت به معنای ‌پول یا مالی است که به ذمه شوهر گذاشته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود تا به زوجه بدهد. و مهریه در اصطلاح عبارت از مالی است که به مناسبت عقد نکاح مرد ملزم به دادن آن به زن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

فواید نماز خواندن برای جسم و سلامتی + فواید نماز برای خوشبختی

آیا تا بحال از فواید نماز خواندن برای جسم و سلامتی فکر کرده‌اید؟ بله! نماز خواندن از نظر علمی و برای جسم انسان نیز فواید بسیار زیادی دارد. هم چنان کـه چندی پیش هم بعضی محققان از فایده هاي سجده برای تمرکز و آرامش درونی سخن گفته بودند، امروز نیز فواید بیشتری از اقامه نماز را برای شـما شرح می‌دهیم، همچنین امروز فواید معنوی نماز خواندن را هم بشما خواهیم گفت. با پارس ناز همراه باشید.

ذکر سبعه معروف به اذکار هفتگانه

یكی از زیباترین جلوه های ارتباط عاشقانه با خدا و اساسی ترین راه های سیر و سلوک، ذكر است؛ «ذکر الهی» چون نسیم فرحبخش، حیات معنوی را به انسان هدیه می کند. قلب خسته و افسرده انسان با «یاد خدا» طراوت می یابد و در کشاکش مشکلات و انبوه گرفتاری ها، به یاد معشوق است که اطمینان و آرامش را برای جان ها به ارمغان می آورد. یکی از بهترین اذکار، ذکر سبعه است که روایات مختلفی درباره آن وجود دارند.

آداب فرزند پروری از منظر قرآن

یکی از امتیازات و ویژگی‌های قرآن مجید این است که خود یک کتاب تربیتی است و همه آیات آن به طور مستقیم و غیر مستقیم در مقام تربیت انسان در رده های مختلف سنی، از خردسال تا کهن سال است. یکی از بخش های مهم تربیت، تربیت فرزندان است که قرآن در سوره های متعدد و در ضمن بیان سرگذشت انبیا و فرزندان آنان به مسائل تربیت فرزند آگاهی داده است.

شهادت حضرت زهرا حضرت فاطمه سلام الله علیها

حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها برترین زن مسلمان و دختر حضرت علی علیه السلام است. شهادت حضرت زهرا حضرت فاطمه سلام الله علیها به روایات مختلف است که در ادامه ماجرای شهادت حضرت زهرا حضرت فاطمه سلام الله علیها را می خوانید:

داستان‌هایی از امام جعفر صادق (ع)

شخصيت امام صادق(ع) به اندازه‌ای جامع و برجسته است كه افزون بر شيعيان، عالمان و عارفان اهل تسنن نيز توجهی ويژه به آن حضرت داشته و برتری علمی و شخصيتی ايشان را ستوده و از آن حكايت‌ها نقل كرده‌اند. در ادامه روایاتی از سیره ی امام صادق(ع) را می‌خوانیم.

ادعیه مجرب

همه ما گاهی در شرایطی قرار گرفته ایم که به جز خدا امیدی نداریم و تنها اوست که یار و یاور ما در حل مشکلات است . در چنین مواقعی جز یاد و ذکر و خواندن دعا چیزی به خاطرمان نمی رسد و راهی به جایی نداریم . دعاهای سریع الاجابه اگر با خلوص نیت خوانده شوند، راه گشای بسیاری از مشکلات بوده ویقینا نتایج خوبی برای آرامش دل پریشان حال دارد.

حدیث درباره ی کم گویی و گزیده گویی

بسیاری از حسناتی که زمینه تقرب انسان به درگاه الهی را فراهم می سازند، از ناحیه «زبان» صادر می شود. اما اگر زبان انسان کنترل نشود، دردسرآفرین خواهد بود و چه بسا خطرها و آسیب هایی که بر اثر زبان نگاه نداشتن و به سبب ناسنجیده گویی، دامن گیر انسان می شود.

براهین اثبات عدل الهی

خداوند صفات بسیار زیادی دارد اما میان آن‌ها تنها صفت عدل است که به عنوان یکی از اصول دین و یا بهتر بگویم یکی از اصول مذهب شیعه به شمار می رود و اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر عدل الهی خوب بیان شود بسیاری از شبهاتی که در بحث توحید و خداشناسی مطرح می گردد کاملا بر طرف می شود زیرا اکثر این شبهات به عدل خدا بازگشت دارند.

آداب سفره حضرت فاطمه چگونه است؟

حضرت فاطمه (س) نزد مردم ایران به ویژه زنان ایرانی از مقام والایی برخوردار است و برای برآورده شدن آرزوها و حاجت‌ها و سامان گرفتن کارها به او توسل می‌جویند و طلب یاری و مراد خواهی می‌کنند. توسل به حضرت فاطمه (س) معمولاً از طریق نذر و دادن نذرهایی مانند انداختن سفره به همراه خطبه‌خوانی آن حضرت است.

سرگذشت زرتشت، مروج یکتا پرستی در ایران

زَرْتُشْتْ یا زَرْدُشْتْ، پیامبر ایران باستان بوده است. عده‌ای او را مروج یکتاپرستی معرفی کرده‌اند که آهورامزدا را تبلیغ می‌کرد و خدایان باستانی آریاییان را باطل می‌دانست. نام زرتشت در فهرست یکصد نفره انسان‌های تأثیرگذار تاریخ که توسط مایکل هارت تنظیم شده‌است، قرار دارد. برخی از مورخان او را اختلافی‌ترین شخصیت تاریخ دانسته‌اند.

بهترین سوره و دعا برای ازدواج با فرد مورد نظر – سریع و فوری

دعا برای ازدواج سریع دختر و همچنین بهترین سوره قرآن برای گشایش بخت و ازدواج با شخص مورد نظر را در ادامه می خوانید اگر به دنبال دعا برای ازدواج سریع با معشوق هستید با این مقاله از سایت سماتک همراه باشید. ابتدا از مرحوم کاشانی جمله ای را آورده ایم: برای گشایش بخت دختران و ازدواج با فرد مورد نظر دو رکعت نماز بخواند و بعد از سلام رو به قبله یکصد مرتبه بگوید: (( یا لَطیفُ )) که یکی از دعا برای ازدواج با شخص مورد نظر بوده و مجرب است.

فضایل نماز صبح در کلام ائمه اطهار

در روایات اسلامی آمده که: نماز صبح از میان نمازها این امتیاز دارد که ملائکه شب و ملائکه روز آن را مشاهده می کنند.زیرا نماز صبح اگر در اول وقت خود انجام شود دقیقاً در لحظه ای انجام شده است که ملائکه شب جای خود را به ملائکه روز می دهند. و هر دو گروه از فرشتگان شاهد اقامه آن خواهند بود، بنابراین نماز صبح که در اول وقت خوانده شود در دو پرونده ثبت می شود.

دعاهای مجرب برای ترک اعتیاد

دعای ویژه‌ای که مختص به ترک مواد مخدر باشد، در روایات نداریم، اما دعاهایی داریم که طی آن می‌توان هر حاجت مشروعی را از خدا خواست و یا دعاهایی برای هدایت انسان گمراه، همچنین از این جهت که اعتیاد به مواد مخدر، یک نوع بیماری است می‌توان از دعاهایی بهره جست که برای رفع بیماری وارد شده است.

حکم نزدیکی در دوران قاعدگی

مقاربت و نزديكي جنسي در ايام عادت ماهانه بانوان حرام است. زن و شوهر نمي توانند جماع (از جلو) داشته باشند برخی از مراجع قائل به وجوب پرداخت کفاره برای نزدیکی در ایام حیض هستند. تا خانم از حیض پاک نشده است، رابطه جنسی با شوهر بر هر دو حرام است.