امر به معروف و نهی از منکر از دیدگاه امام علی (ع)

امر به معروف و نهی از منکر که هر دو جزء فروع دهگانه دین مبین اسلام می باشند، آن چنان جایگاه والایی دارند که در حدود 30 آیه از آیات قرآن مجید با الفاظ گوناگون در مورد آنها نازل گردیده است.

ترک نماز چه عواقبی دارد؟

یکی از آثار ترک نماز این است که خداوند، خیر و بركت را از عمر و روزی اش بر می دارد. همچنین دعاى او به سوى آسمان بالا نمى ‏رود و مستجاب نمى ‏گردد.

نحوه محاسبه زکات

زکات از واجبات مالی در دین اسلام است که بر اساس آن، مسلمانان باید مقدار معینی از 10 کالایی که زکات به آنها تعلق میگیرند را به عنوان زکات پرداخت کنند.

به چه چیزهایی خمس تعلق می گیرد؟

خمس در اصطلاح شرع، حقی است که خروج آن از مال، واجب بوده و به دو قسمت تقسیم می شود که یک قسمت آن سهم امام علیه السلام است و قسمت ديگر آن سهم سادات می باشد.

آثار و فواید اعتقاد به توحید

شهادت بر یکتایی خدا (توحید) و دوری از شرک، نخستین گزاره هایی است که حضرت محمد (ص) در آغاز دعوت آشکار خویش، خطاب به مردم مکه بیان نموده است.

آموزش نماز

نماز یکی از ۵ رکن اصلی دین اسلام است، که پایه و مبنای زندگی اسلامی را تشکیل ميدهد و برگزار کردن آن ضروری شمرده می شود. این پنج رکن اصلی اصول دین یا پنج ستون اسلام نامیده می شوند. در این مقاله آموزش نماز خواندن به صورت تصویری را براي شما مخاطبان عزیز گردآوری کرده ایم.

بررسی عرش الهی از دیدگاه های مختلف

عرش الهی همواره به عنوان یک نقطه ماورایی مورد توجه افراد بوده است. لذا ما در این متن سعی داریم تا عرش الهی را برای افراد بررسی نماییم.

آموزش تصویری خواندن نماز به صورت نشسته

همه ما مسلمانان معتقديم كه تحت هيچ شرايطی نماز را ترک نكنيم. درمواردی شايد ديده باشيم كسانی با مشكلات جسمی مثل زانو درد، كمر درد، آرتروز، كهولت سن يا زمان بارداری در ادای فريضه نماز كه جز اصول دين است سستی و كاهلی در نماز می كنند كه اين دستور در دين ما جايز نيست.

فلسفه حج و انواع حج

حج اولین بار در دین ابراهیم (ع) انجام شد و آئین های حج و عمره، احرام، لثم و لمس حجرالاسود، سعی بین صفا و مروه، وقفه در عرفات و رمی جمره، همه قبل از اسلام مرسوم بود.

براهین اثبات عدل الهی

خداوند صفات بسیار زیادی دارد اما میان آن‌ها تنها صفت عدل است که به عنوان یکی از اصول دین و یا بهتر بگویم یکی از اصول مذهب شیعه به شمار می رود و اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر عدل الهی خوب بیان شود بسیاری از شبهاتی که در بحث توحید و خداشناسی مطرح می گردد کاملا بر طرف می شود زیرا اکثر این شبهات به عدل خدا بازگشت دارند.

شک در وجود خدا

«وَ سَمِعَ(ع) رَجُلًا مِنَ الْحَرُورِیَّةِ یَتَهَجَّدُ وَ یَقْرَأُ فَقَالَ نَوْمٌ عَلَى یَقِینٍ خَیْرٌ مِنْ صَلَاةٍ فِی شَکٍّ : امیرالمومنین(ع) شنید که مردى از حروریّه (خوارج) شب زنده داری کرده و در حال نماز و قرآن خواندن است، فرمود: با یقین خفتن بهتر از نماز گزاردن با شکّ است.» (نهج البلاغة/حکمت۹۷)

آیا مردگان همدیگر را میبینند؟

واقعیت این است که آگاهی ما از عالم پس از مرگ و برزخ بسیار محدود و نا چیز است و این مقدار آکاهی از آن عالم نیز به برکت قرآن و اخبار معصومین برای ما حا صل شده است. درباره دیدار ارواح پس از مرگ روایات بسیاری آمده که در این بخش از بیتوته آورده‌ایم.

آماده شدن برای ورود به ماه رمضان

قبل از ورود به ماه رمضان که ماه بخشش و استغفار می باشد، بهتر است با بخشیدن دیگرانی که در حق ما ظلم و یا بی مهری روا داشته اند، خود را آماده پذیرایی از بخشش خداوند نماییم.

فشار قبر چیست؟ + راههای کاهش فشار قبر

از هولناکترين عذاب‌های قبر كه ميت در شب اول قبر به آن مبتلا مي شود، فشار قبر است كه مومن و كافر، كوچك و بزرگ، بايد حد طبيعي و ناگزير آن را تحمل كنند اما اين فشار تحت اعمال انسان و پرونده ای كه با اوست بسيار متغير است.

زنده شدن مردگان در روز قیامت

عـقـیـده بـه رسـتـاخـیـز و زنـده شـدن مـردگـان، اصل خدشه ناپذیرى است که از اصول دین شمرده شده است و تصور نمى کنم هیچ فردى، مسلمان و مؤمن به قرآن و اسلام باشد و آنگاه با وجود صدها آیه قرآن و صدها روایت و دلایل مسلم عقلى، باز هم به رستاخیز و مسئله معاد ایمان نیاورد.

زکات باطنى چیست؟

زکات مخصوص اسلام نیست بلکه در ادیان پیشین نیز بوده‌است. زکات و نماز از مشترکات همه ادیان آسمانی است.

چرا نماز میخوانیم؟

نماز از عبادت‌های مسلمانان و از ارکان مهم دین اسلام است. واژهٔ نماز معادل فارسی کلمه عربی صلاة یا صلوات است. نماز در نزد شیعیان یکی از فروع دهگانهٔ دین است. قرآن در موارد متعددی به پیامبر و مسلمانان امر به نمازخواندن کرده‌ است. ولی سوالی که ذهن برخی را درگیر کرده است این است که چرا باید نماز بخوانیم؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به این پاسخ این سوال خود برسید.

انواع گناه | آثار گناهان بر زندگی انسان ها

گناه یا معصیت در ادیان ابراهیمی به معنای نقض اراده و قانون خداوند است. و در اصطلاح مذهبی به معنی خلاف است. به باور پیروان گروهی از ادیان انسان جزای گناه را یا در این جهان و یا در جهانی دیگر می‌بیند. در قرآن و روایات گناه را به دو گروه گناهان کبیره و گناهان صغیره تقسیم کرده اند.

خدا کجاست؟

نگفته‌اند فکر نکنید که خدا کجاست؟ بلکه فرموده‌اند که فکر کنید و بفهمید که اگر خدا در جایی باشد، لازم می‌آید که محدود به حدّ باشد و خدای محدود دیگر خدا نیست و ثانیاً اگر خدا در جایی باشد، جاهای دیگر خالی از خدا خواهد بود، پس باز چنین خدایی، خدای واقعی نیست، بلکه توهمی، تخیّلی و تصوری است و فکر کنید که خدا خود خالق زمان و مکان است، پس خود محاط خلقش قرار نمی‌گیرد.