نگاهی به جنگ احد (غزوه احد)

جنگ احد (غزوه احد) نبردی‌ است در نزدیکی کوه احد در جنوب غربی عربستان، میان سپاه مسلمان مدینه به رهبری محمد پیامبر اسلام و سپاه مکه به رهبری ابوسفیان درگرفت. جنگ احد دومین جنگ سپاه مکه با مسلمانان بود.

شب ششم محرم برای کیست | مناسبت شب ششم محرم

شب ششم محرم متعلق به کیست؟ مناسبت شب ششم محرم را در این بخش از سایت سماتک توضیح خواهیم داد و در صورتی که می خواهید بدانید شب ششم محرم برای کیست با این بخش همراه ما باشید. مناسبت شب ششم محرم چیست باید بدانید که این شب متعلق به حضرت قاسم بن حسن پسر سیزده ساله امام حسن مجتبی علیه السلام که در ایشان در ظهر روز عاشورا به شهادت رسیدند. شب ششم ماه محرم بنام قاسم بن حسن مجتبی علیه السلام است که در آنتوان جوانی و در سن 13 سالگی در کنار عموی خود، حضرت اباعبدالله الحسین ع به مقام شهادت رسید. او که با عشق و علاقه در راه پیروزی دین اسلام قصد مبارزه با عمر بن سعد و ابن مرجانه را داشت، در هنگامی که عمویش از او پرسید که مرگ را چگونه می بینی، قاسم بن حسن پاسخ داد که مرگ در راه خدا برای من از عسل شیرین تر است عمو جان!

علم جفر يا علم‌الحروف چیست؟

تا به حال 12 جلد کتاب تحت عنوان جفر دردسترس عموم قرار گرفته که اغلب دارای جداولی بسیار پیچیده اند و هر یک از این 12 کتاب بعنوان جفر تلقّی شده است؛ولی مطمئنّاً هیچ ربطی به جفر علی( علیه السلام) ندارند.

بهترین مکان‌ برای دعا کردن

در روايات معصومین و دستورات بزرگان، همواره توصيه به دعا كردن شده كه دعا در هر شرايط زماني و مكاني و روحي افراد امكان‌پذير و مؤثر است، امّا برخي از مكان‌ها و زمان‌ها با توجه به اهميت آنها، جهت استجابت دعا تأثير خاصي دارند و خداوند برخي از زمان‌ها و مكان‌ها را نسبت به ديگر مكان‌ها و زمان‌ها فضيلت و برتري داده است؛ در ادامه به معرفی بهترین مکان‌ برای دعا کردن اشاره میکنیم.

نگاهی به انواع فرقه های شیعه در اسلام

بر اساس تحقیقاتی که پیو در سال 2009 انجام داده است، شیعیان بیش از 10 الی 13 درصد جمعیت مسلمان جهان را شامل می شود. بیشتر جمعیت شیعه نشین در ایران، پاکستان، عراق و هند زندگی می کنند.

تبریک ولادت امام حسن مجتبی ۹۸ (شعر، متن ادبی، دل نوشته)

در اینبخش، اشعار، دل نوشته ها و متن تبریک ولادت امام حسن مجتبی «ع» را مرور می‌کنیم. 15 رمضان سال روز میلاد امام دوم شیعیان می باشد، امام حسن برادر امام حسین «ع» و فرزند ارشد حضرت علی و فاطمه زهرا دخت پیامبر اکرم «ص» می باشند، امروز و بـه مناسبت ولادت با سعادت و مبارک ایشان مجموعه اي زیبا رابه همراه هم میبینیم. با مجله پارس ناز همراه باشید.

انشا در مورد نیمه شعبان و امام زمان (حضرت مهدی، ظهور، امامت، ویژگی های اخلاقی)

در اینبخش چند انشا زیبا و احساسی درمورد امام زمان حضرت مهدی «عج» را آورده ایم. انشا با موضوع امام زمان یک موضوع جالب اسـت کـه همه ی مـا حداقل یکبار در دوره تحصیل درباره آن نوشته ایم. از آنجا کـه موضوعات زیادی درباره حضرت مهدی وجوددارد مـا امروز بهترین ایده ها را برای شـما عزیزان آماده کرده ایم تا بتوانید بهترین انشا را در کلاس درس ارائه دهید. با مجله پارس ناز همراه باشید.

شب پنجم محرم متعلق به کیست | مناسبت شب پنجم محرم

شب پنجم محرم بنام کیست؟ مناسبت شب پنجم محرم را در این بخش از سایت سماتک توضیح خواهیم داد. اگر می خواهید بدانید که شب پنجم محرم متعلق به کیست و مناسبت شب پنجم محرم چیست در ادامه این مطلب با ما همراه باشید. شب پنجم محرم متعلق به حبیب بن مظاهر یکی از شجاع ترین شخصیت های اسلام است که در اینجا با مناسبت شب پنجم محرم بیشتر آشنا خواهید شد. حبیب بن مظاهر که شب پنجم محرم بنام این شهید کربلا است یکی از یاران باوفای امام حسین علیه السلام بوده است که در روز عاشورا دهم محرم به شهادت می رسد. همچنین باید بدانید که شب پنجم محرم متعلق به حضرت عبدالله بن حسن که یکی از فرزندان امام حسن علیه السلام نیز بوده است و در روز عاشورا 8 سال سن داشته می باشد و حضرت عبدالله بن حسن در ظهر روز دهم محرم به شهادت می رسند. حبیب بن مظاهر در شب عاشورا بارها سربازان دشمن را نصیحت کرد تا از جنگ با سومین امام شیعیان منصرف شوند و پس از آن به دیدار آقا اباعبدالله الحسین علیه السلام رفت تا با سربازان ابن زیاد و عمر بن سعد بجنگد. او یکی از بهترین شمشیر زنان سپاه امام حسین علیه السلام بود و سرانجام به دلیل زیاد بودن تعداد سربازان دشمن با ضربه شمشیر بدیل بن صریم عقفانی به شهادت رسید.

شب چهارم محرم برای کیست | مناسبت شب چهارم محرم

شب چهارم محرم به نام کیست؟ مناسبت شب چهارم محرم را در این بخش از سایت سماتک توضیح خواهیم داد و در صورتی که می خواهید بدانید شب چهارم محرم برای کیست با این بخش همراه ما باشید. مناسبت شب چهارم محرم چیست باید بدانید که این شب متعلق به حر بن یزید ریاحی است که از پس از توبه به سپاه امام حسین علیه السلام پیوست و یکی از نخستین افرادی بود که در کربلا به شهادت رسید. فرزندان حضرت زینب سلام الله علیها شب چهارم محرم را به نام حر بن یزید ریاحی نامگذاری کرده اند و در روز عاشورا در جنگ با سپاه ابن زیاد به شهادت رسید. همانطور که می دانید هر شب محرم متعلق به یکی از شهدای کربلا است و شب چهارم محرم برای حر بن یزید ریاحی است که در ابتدا به درخواست ابن زیاد برای جنگ با امام حسین علیه السلام فراخوانده شده بود اما در هنگام عزیمت به سمت سپاه امام حسین علیه السلام ندای درونی شنید که سبب شد تصمیم خود را برای جنگ با حسین بن علی تغییر دهد. عبیدالله بن زیاد در روزی که از حرکت امام حسین علیه السلام به سمت کوفه آگاه شد، حر بن زیاد ریاحی را که یکی از بزرگان و رییس قبیله خود در کوفه بود را به فرماندهی سپاهی که در حدود هزار نفر جنگجوی سواره داشت منصوب کرد و برای جنگ با امام حسین ع رهسپار اردوگاه عمر بن سعد کرد. عمر که دستور داشت امام حسین را به قتل برساند در نزدیکی سپاهیان امام، اردوگاه خویش را برپا نهاد و سربازان خود را برای جنگ در دهمین روز محرم آماده می کرد. همچنین باید بدانید در واقعه کربلا علاوه بر حر بن یزید ریاحی برخی از سربازان عمر بن سعد به فرماندهی ابن زیاد، از اردوگاه عمر فرار کردند و پس از توبه کردن برای دفاع از سومین امام شیعیان با سربازان ابن زیاد جنگیدند.

عکس پروفایل حضرت مهدی (عج) + بهترین احادیث از امام زمان (عج)

در اینبخش مجموعه اي زیبا از عکس پروفایل حضرت مهدی «عج» را آورده ایم. بـه نیمه شعبان و سال روز تولد امام زمان نزدیک می‌شویم و پروفایل ها و پست هاي اینستاگرامی حال و هوای دیگری دارند، منتظران ظهور برای میلاد منجی پاک شان سنگ تمام می گذارند و برای آمدن او لحظه شماری میکنند، در ادامه عکس هاي زیبایی درمورد امام زمان «عج» رابه همراه احادیث ایشان مرور می‌کنیم.

دعاهای نیمه شعبان | شب اول تا ششم + شرح فضیلت ها

در اینبخش دعاهایی بـه مناسبت نیمه شعبان را مرور می‌کنیم. روایت کرده اند کـه دعای شب نیمه شعبان با شب قدر برابری می کند و فضیلت هاي زیادی در مناجات هاي این شبها وجوددارد. نیمه شعبان و میلاد حضرت مهدی «عج» یکی از بزرگ ترین اعیاد در بین شیعیان اسـت، سال هاست کـه برای ظهور منجی مان دست بـه دعا برداشتیم و از خداوند خواستاریم تقاضای مان را اجابت کند. با مجله پارس ناز همراه باشید.

نشانه های ظهور امام زمان | علائم نهایی و مکان ظهور مهدی (عج)

در اینبخش نشانه هاي ظهور امام زمان را بررسی می‌کنیم. قرن هاست کـه شیعیان منتظر ظهور منجی موعود حضرت مهدی «عج» هستند. عصری کـه مـا در آن زندگی میکنیم می‌تواند عصر ظهور باشد زیرا کـه تعداد زیادی از پیشبینی ها در حال وقوع هستند، از جنگ در کشور هـای عربی تا خروج سفیانی ها کـه می‌توانند گروهک هاي تروریستی یا دولت هاي فاسد و بـه ظاهر مسلمان باشند. در ادامه با پارس ناز همراه باشید.

سوره های سفارشی در ایام بارداری

دعا برای سلامتی جنین و حفظ جنین از سقط شدن و زیبایی فرزند شما تاثیر زیادی دارد. سعی کرده‌ایم بهترین دعاها، ذکرها و سوره های دوران بارداری که روایت شده است را خدمت شما ارائه کنیم.

پیام عاشورا در یک جمله | مهمترین پیام عاشورا چیست

مهمترین پیام عاشورا چیست و شما از واقعه ی عاشورا چه پیامی دریافت کردید را در این بخش از سایت سماتک بیان خواهیم کرد. اگر شما هم می خواهید بدانید که پیام واقعه عاشورا چه بود باید بدانید که امام حسین علیه السلام در ظهر روز عاشورا با توجه به اینکه گرمای هوا به شدت زیاد بود و یاران ایشان بسیار قلیل بودند اما از نماز اول وقت غافل نشد و یکی از مهمترین پیام های عاشورا خواندن نماز اول وقت است. امام حسین ع در روز عاشورا درس جهاد در راه خداوند و اطاعت از پروردگار جهانیان است و همانطور که می دانید حضرت اباعبدالله الحسین با اینکه فقط 72 تن از یاران شان به دنبال وی بودند اما زیر بار ظلم و ستم و ذلت نرفتند و تا آخرین نفس در راه خدا با دشمن به مبارزه پرداختند و یکی دیگر از درس های روز عاشورا صبر و بردباری است که ما مسلمانان باید در برابر مشکلات صبر پیشه کنیم و همیشه طرفدار حق باشیم.

اشعار ولادت امام سجاد (ع) | شعر و متن مولودی میلاد سید الساجدین (ع)

در اینبخش مجموعه اي از زیباترین اشعار ولادت امام سجاد (ع) را مرور میکنیم. روز 5 از ماه مبارک شعبان ولادت امام چهارم شیعیان، سید الساجدین، امام سجاد (ع) می‌باشد، بهمین مناسبت امروز مجموعه اي از متن هاي مولودی و شعرهای مدح این امام عزیز و گرانقدر رابه همراه هم میخوانیم. در ادامه ضمن تبریک ولادت امام زین العابدین، این اشعار زیبا را مرور میکنیم. با مجله پارس ناز همراه باشید.

بررسی نقش خاتم سلیمان و چگونگی حکاکی آن

برای حکاکی نقش خاتم سلمیان، فلز برنج را به ابعادی که در حد یک پلاک گردن باشد تهیه می کنیم. قبل از آن که حکاکی را بر روی آن انجام دهید باید سه روز روزه بگیرید.

چگونه می توان خدا را درک کرد؟

عظمت خدا و درک آن برای بشر همواره مورد سوال بوده و راه هایی طی کرده است. اما عظمت خدا به طور کامل میسر نیست ولی نباید از آن دست کشید.

متن نوحه شب دوم محرم | متن سینه زنی شب دوم محرم

نوحه های شب دوم محرم مناسب برای مراسم عزاداری و سینه زنی در شب دوم محرم است. در این بخش متن نوحه شب دوم محرم به همراه زیباترین متن سینه زنی شب دوم محرم را برایتان تهیه و گردآوری کرده ایم که امیدواریم عزاداری هایتان مورد قبول واقع شود. اگر به دنبال بهترین متن مداحی و نوحه های شب دوم ماه محرم هستید با ما در این بخش از سایت سماتک همراه باشید.