جشن خرم روز چیست | به مناسبت یکم دی ماه روز میلاد خورشید

روز میلاد خورشید، جشن خرم روز نامیده شده است و به عنوان یکی از جشن های دیگان، به تولد خورشید و طولانی شدن روز و روشنایی برمی گردد. روز یکم دی ماه یا همان «جشن خرم روز» روز برابری و برادری و عدالت بشریت بوده است. در این روز تمام مردم، چه شاهان و رعیت همه لباس ساده‌ای به تن می‌کردند تا همه در نظر یکسان و برابر به نظر برسند. همچنین در روز میلاد خورشید، جشن خرم روز کارهایی مثل جنگ و خونریزی، شکار در حد کشتن یک مرغ یا گوسفند ممنوع بوده و به شدت از انجام آن‌ها اجتناب می‌شده است. امروزه نیز این تاریخ می تواند همچون شب یلدا بهانه ای برای شادی و شکرگزاری از پروردگار باشد.

عکس های قدیمی از شخصیت‎ها در ایران قاجار

به گزارش تکناز عکس هایی که مشاهده می کنید برای دوران قاجار است البته در مجموعه عکس های برجا مانده از آنتوان سوریوگین تعدادی عکس استودیویی و پرتره از شخصیت های شناخته شده سیاسی و هنری وجود دارد که برخی از آنها اسناد مهم تاریخی زمان قاجار و پهلوی اول محسوب می شود.آنتوان سوریوگین که امروزه با عکس های کم نظیرش از زندگی مردم و درباریان در عصر قاجار شناخته می شود در زمان خود از عکاسان مشهوری بوده است

عیدغدیرسال ۹۸ چه روزی است | تاریخ عید غدیر سال ۹۸

تاریخ عید غدیر سال ۹۸ که یکی از مهمترین اعیاد مسلمانان است را در این بخش از سایت سماتک بیان خواهیم کرد. اگر می خواهید بدانید که تاریخ دقیق عیدغدیرسال ۹۸ چه روزی است و دوست دارید این عید باشکوه به سادات تبریک بگویید باید بگوییم که چند روزی تا عید غدیر ۹۸ باقی نمانده است و چه خوب است که ما مسلمانان در روز عیدغدیرسال ۱۳۹۸ با پوشیدن لباس نو و رفتن به دیدن سیدها برای خودمان کسب ثواب کنیم. عیدغدیر ۹۸ همانطور که می دانید در ماه ذی الحجه می باشد و در این ماه ایرانیان اعیاد دیگر همچون عید قربان را جشن می گیرند. تاریخ عیدغدیرسال ۹۸ برابر است با روز هجدهم ماه ذی الحجه که حضرت محمد ص در چنین روزی به امر پروردگار برای خود جانشین و وصی انتخاب کردند؛ ایشان در راه مکه به مدینه در محلی به نام جحفه که یک آبگیر در آن قرار گرفته است امام علی علیه السلام را به عنوان جانشین بعد از خود به کاروانیان معرفی کردند.

گالری عکس قبر رضا شاه پهلوی قبل از تخریب

قبر رضا شاه پهلوی قبل از تخریب را در تصاویر زیر مشاهده می کنید. قبر رضا شاه پهلوی پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران به دست خلخالی تخریب شد و موجبات خوشحالی مردم ایران شد. گالری عکس های قبر رضا شاه پهلوی قبل از تخریب را در ادامه این مقاله از سایت سرگرمی سماتک مشاهده می کنید.

رنگ پرچم کشورها نشانه چیست | دلایل رنگ پرچم کشورهای مختلف

رنگ پرچم کشورهای مختلف دنیا نشانه و نماد چیزی است. هر کشوری در دنیا رنگ پرچم منحصر به فرد دارد و فلسفه رنگ پرچم کشورها بسیار پیچیده است که در این پست قصد داریم به شما بگوییم که رنگ پرچم کشورها نشانه چیست ؟!

آداب و رسوم مردم ایران در چهارشنبه سوری

آخرین سه شنبه سال که به آن شب چهارشنبه سوری می گویند بسیار دیدنی است. آداب و رسوم مردم ایران در چهارشنبه سوری بسیار جالب و باستانی است و اگر می خواهید با آداب و رسوم ایرانیان در چهارشنبه سوری بیشتر آشنا شوید با سماتک همراه باشید.

خالکوبی قدیمی روی جسد مومیایی شده 5000 ساله

خالکوبی قدیمی روی جسد مومیایی شده 5000 ساله در کشور مصر دیده شده است. به گزارش سماتک باستان شناسان می گویند این خالکوبی قدیمی مربوط به 5000 سال پیش است و نخستین خالکوبی قدیمی مصری است. محققان موفق به کشف قدیمی ترین خالکوبی های تصویری روی بدن دو مومیایی 5000 ساله در مصر شدند. خالكوبی ها تصوير يک گاو وحشی و يک گوسفند بربری را روی بازوی مرد موميايی و موتيف هايی S مانند را روی بازوی زن موميايی نشان می دهند.

زندگینامه خاندان پهلوی های خاندان پهلوی

خاندان پهلوی حدود 60 سال در ایران حکومت کردند و در این دوران جنایات بسیاری در ایران کرده اند. رضاشاه پهلوی با صدور قانون کشف حجاب بسیاری از مردم را از خود ناراضی کرد. زندگینامه خاندان پهلوی و عکسهای خاندان پهلوی در این پست سماتک گردآوری شده است.

پوشش در مصر باستان

منظور از پوشش در مصر باستان اشاره به پوشاک مورد استفادهٔ مردمان مصر باستان از پایان دوران نوسنگی (از ۳۱۰۰ پیش از میلاد) تا سرنگونی پادشاهی بطلمیوس و مرگ کلئوپاترا در سال ۳۰ پیش از میلاد دارد. لباس‌های مصریان بسیار رنگارنگ بود و با سنگ‌های قیمتی و زیورآلات همراه بود آنها در طراحی لباس‌هایشان هم به زیبایی و هم به آسایش توجه می‌کردند به گونه ای که در هوای گرم بیابان، لباس‌ها به اندازهٔ کافی خنک باشند.

اطلاعاتی در مورد برنامه اصلاح نژادی هیتلر

هیتلر در دوران حکومت خود قوانین عجیب و غریب زیادی را اجرا کرد اما یکی از این برنامه‌ها طرح نژاد خالص نام داشت؛ طرحی که بر پایه آن قرار بود نژاد آریایی خالص و اصیل به دنیا آمده و جهان را متحول کند