روز جمهوری اسلامی ایران چه روزی است | روز جمهوری اسلامی چه سالی بود

روز جمهوری اسلامی ایران مصادف با 12 فروردین ماه است که اگر می خواهید بدانید علت نامگذاری روز 12 فروردین به عنوان روز جمهوری اسلامی چیست در این مطلب با ما همراه باشید. 12 فروردین روز جمهوری اسلامی ایران در تاریخ انقلاب اسلامی ایران یک روز تاریخی و به یاد ماندنی است که بخشی از تاریخ پرافتخار نظام اسلامی را شامل می شود. در روز 12 فروردین روز جمهوری اسلامی ایران نوع نظام به عنوان جمهوری اسلامی توسط مردم با رای بالا انتخاب می شود. نظامی که در آن دو رکن اساسی جمهوریت و اسلامیت هر دو با هم لحاظ می شود و حکومتی تاسیس می شود که سابقه تاریخی ندارد، حکومتی که از روی الگوی حکومت نبوی و علوی اقتباس شده است، حکومتی را که ولی فقیه ای مجتهدی به دور از هوا و هوس زمام امور آن را بر عهده دارد. در روز پربرکت 12 فروردین که روز جمهوری اسلامی ایران نامیده شده است، نظامی متولد شد که نور اسلام عزیز را، دگر باره، نه فقط در ایران، بلکه در سراسر جهان متجلّی ساخت.

تصاویر قدیمی از اربیل در کردستان

اربیل یکی از شهرهای کردستان عراق می باشد اربیل یکی از شهرهای قدیمی در عراق می باشد در ادامه جزئیات بیشتر تصاویر قدیمی از اربیل در کردستان را در سایت سماتک خواهید دید با ما همراه باشید.

تقویم مایا چیست؟ گاه شماری یا تقویم مایا

تقویم مایا یکی از تقویم و گاهشماری‌های رایج در میان اقوام آمریکای مرکزی و جنوبی یعنی مایاها بود. مایاها سه نوع تقویم را بیشتر استفاده می‌کردند که شامل سالنامهای مقدس۲۶۰روزه، هاآب یا سال مبهم ۳۶۵روزه و تقویم کامل ۵۲ ساله است.

آشنایی با فلسفه سفره هفت سین

نوروز بزرگترین جشن ملى ایرانیان سابقه اى هزاران ساله دارد. از گذشته هاى دور آریایى هاى ساکن در فلات ایران روز اول سال و آغاز بهار را به برگزارى مراسم ویژه و توأم با سرور و شادمانى اختصاص مى دادند.

تقویم آبان ۹۸ با مناسبت ها | تعطیلات رسمی آبان ماه ۹۸

تقویم آبان ۹۸ جدید همراه با روزهای تعطیل و مناسبت ها اعم از رسمی و غیر رسمی را در ادامه این بخش از سایت سماتک تهیه و تنظیم کرده ایم. در صورتی که به دنبال تقویم آبان ۹۸ با مناسبت ها و تعطیلی های دومین ماه از فصل پاییز سال ۱۳۹۸ هستید در اینجا می توانید همه این اطلاعات را بیابید و همچنین بسیاری از کارمندان دولت می خواهند بدانند که تعطیلات رسمی آبان ماه ۹۸ چه روزهایی است و یا برای رفتن به سفرهای زیارتی و سیاحتی برنامه دارند که این مقاله برای شما کاربر محترم تهیه شده است. بسیاری از روزهای تعطیل رسمی در ایران به علت شهادت چهارده معصوم علیه السلام و یا به دلیل وفات اشخاص مهم نیز می باشد و بهتر است تعطیلی های آبان ۹۸ در سایت های معتبر و بروز شده بخوانید:

مقاله در مورد 22 بهمن برای دبستان | مقاله 22 بهمن برای دانش آموزان

22 بهمن روزی پرافتخار برای ملت ایران بوده است و به همین مناسبت مقاله در مورد 22 بهمن برای دبستان به همراه مقاله 22 بهمن برای دانش آموزان در ادامه تهیه و گردآوری شده است اگر به دنبال انشا کوتاه در مورد 22 بهمن هستید با این مطلب از سایت سماتک همراه باشید.

تاریخ شروع ماه محرم ۹۸ | محرم ۹۸ از چه تاریخی شروع میشود

محرم ۹۸ از چه تاریخی شروع میشود؟ تاریخ شروع محرم ۹۸ را که چند روزی تا شروع آن باقی نمانده است در ادامه این بخش برای شما عزیزان و سروران گرامی بیان خواهیم کرد. بسیاری از شما کاربران گرامی دوست دارید بدانید که تاریخ شروع ماه محرم ۹۸ کی هست و اینکه محرم ۹۸ از چه تاریخی شروع میشود و به همین دلیل سایت سماتک در این نوشتار به شما خواهد گفت که اول محرم ۹۸ چه روزیست و دیگر اینکه در صورتی که می خواهید برای مراسم و عزاداری های ماه محرم ۱۳۹۸ آماده شوید باید بدانید زمان شروع ماه محرم ۱۳۹۸ چه روزی است. نخستین ماه در تقویم قمری ماه محرم است و تاریخ شروع ماه محرم ۹۸ برابر است با نخستین روز از سال 1441 هجری قمری که مهمترین روزهای این ماه نهم و دهم محرم است که از ارزش معنوی بسیار زیادی برخوردار است. در طول تاریخ مسلمانان هنگام شروع ماه محرم امام حسین علیه السلام، مراسمات مذهبی خاصی را تدارک می دیدند و آداب و رسوم محرم در ایران از سال ها پیش اجرا می شده است. تعزیه خوانی های ماه محرم و برگزاری روضه در دهه های این ماه از اجر معنوی و فضیلت های بسیاری برخوردار است و برای اینکه بدانید ماه محرم چندمه و اینکه محرم سال ۹۸ در چه تاریخی است در ابتدا باید بدانید که در نخستین روزهای شهریور سال 98، سال 1441 قمری آغاز خواهد شد و سایت سماتک فرا رسیدن محرم ۹۸ را به همه مسلمانان ایران تسلیت عرض می نماید.

زندگینامه مختصری از نادر شاه افشار

نادرشاه افشار از پادشاهان بزرگ ایرانی که توانست از آب و خاک و آبروی ایرانیان دفاع کند و ایران را در آن زمان به یکی از قدرتمندترین کشورهای جهان برساند. او یک وطن پرست واقعی بود. نادرقلی ملقب به تهماسب قلی خان ؛ و نادر شاه افشار از ایل افشار خراسان از 1114 تا 28 خرداد 1126 خورشیدی، پادشاه ایران و بنیانگذار دودمان افشاریه است. او از معروف ترین پادشاهان ایران، پس از اسلام است و تعداد زیادی از مورخین وی را قدرتمندترین پادشاه ایرانی بعد اسلام می‌دانند.

جشن خرم روز چیست | به مناسبت یکم دی ماه روز میلاد خورشید

روز میلاد خورشید، جشن خرم روز نامیده شده است و به عنوان یکی از جشن های دیگان، به تولد خورشید و طولانی شدن روز و روشنایی برمی گردد. روز یکم دی ماه یا همان «جشن خرم روز» روز برابری و برادری و عدالت بشریت بوده است. در این روز تمام مردم، چه شاهان و رعیت همه لباس ساده‌ای به تن می‌کردند تا همه در نظر یکسان و برابر به نظر برسند. همچنین در روز میلاد خورشید، جشن خرم روز کارهایی مثل جنگ و خونریزی، شکار در حد کشتن یک مرغ یا گوسفند ممنوع بوده و به شدت از انجام آن‌ها اجتناب می‌شده است. امروزه نیز این تاریخ می تواند همچون شب یلدا بهانه ای برای شادی و شکرگزاری از پروردگار باشد.

عکس های قدیمی از شخصیت‎ها در ایران قاجار

به گزارش تکناز عکس هایی که مشاهده می کنید برای دوران قاجار است البته در مجموعه عکس های برجا مانده از آنتوان سوریوگین تعدادی عکس استودیویی و پرتره از شخصیت های شناخته شده سیاسی و هنری وجود دارد که برخی از آنها اسناد مهم تاریخی زمان قاجار و پهلوی اول محسوب می شود.آنتوان سوریوگین که امروزه با عکس های کم نظیرش از زندگی مردم و درباریان در عصر قاجار شناخته می شود در زمان خود از عکاسان مشهوری بوده است

عیدغدیرسال ۹۸ چه روزی است | تاریخ عید غدیر سال ۹۸

تاریخ عید غدیر سال ۹۸ که یکی از مهمترین اعیاد مسلمانان است را در این بخش از سایت سماتک بیان خواهیم کرد. اگر می خواهید بدانید که تاریخ دقیق عیدغدیرسال ۹۸ چه روزی است و دوست دارید این عید باشکوه به سادات تبریک بگویید باید بگوییم که چند روزی تا عید غدیر ۹۸ باقی نمانده است و چه خوب است که ما مسلمانان در روز عیدغدیرسال ۱۳۹۸ با پوشیدن لباس نو و رفتن به دیدن سیدها برای خودمان کسب ثواب کنیم. عیدغدیر ۹۸ همانطور که می دانید در ماه ذی الحجه می باشد و در این ماه ایرانیان اعیاد دیگر همچون عید قربان را جشن می گیرند. تاریخ عیدغدیرسال ۹۸ برابر است با روز هجدهم ماه ذی الحجه که حضرت محمد ص در چنین روزی به امر پروردگار برای خود جانشین و وصی انتخاب کردند؛ ایشان در راه مکه به مدینه در محلی به نام جحفه که یک آبگیر در آن قرار گرفته است امام علی علیه السلام را به عنوان جانشین بعد از خود به کاروانیان معرفی کردند.

گالری عکس قبر رضا شاه پهلوی قبل از تخریب

قبر رضا شاه پهلوی قبل از تخریب را در تصاویر زیر مشاهده می کنید. قبر رضا شاه پهلوی پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران به دست خلخالی تخریب شد و موجبات خوشحالی مردم ایران شد. گالری عکس های قبر رضا شاه پهلوی قبل از تخریب را در ادامه این مقاله از سایت سرگرمی سماتک مشاهده می کنید.

رنگ پرچم کشورها نشانه چیست | دلایل رنگ پرچم کشورهای مختلف

رنگ پرچم کشورهای مختلف دنیا نشانه و نماد چیزی است. هر کشوری در دنیا رنگ پرچم منحصر به فرد دارد و فلسفه رنگ پرچم کشورها بسیار پیچیده است که در این پست قصد داریم به شما بگوییم که رنگ پرچم کشورها نشانه چیست ؟!

آداب و رسوم مردم ایران در چهارشنبه سوری

آخرین سه شنبه سال که به آن شب چهارشنبه سوری می گویند بسیار دیدنی است. آداب و رسوم مردم ایران در چهارشنبه سوری بسیار جالب و باستانی است و اگر می خواهید با آداب و رسوم ایرانیان در چهارشنبه سوری بیشتر آشنا شوید با سماتک همراه باشید.

خالکوبی قدیمی روی جسد مومیایی شده 5000 ساله

خالکوبی قدیمی روی جسد مومیایی شده 5000 ساله در کشور مصر دیده شده است. به گزارش سماتک باستان شناسان می گویند این خالکوبی قدیمی مربوط به 5000 سال پیش است و نخستین خالکوبی قدیمی مصری است. محققان موفق به کشف قدیمی ترین خالکوبی های تصویری روی بدن دو مومیایی 5000 ساله در مصر شدند. خالكوبی ها تصوير يک گاو وحشی و يک گوسفند بربری را روی بازوی مرد موميايی و موتيف هايی S مانند را روی بازوی زن موميايی نشان می دهند.