مادام کلودِ اسرارآمیز؛ زنی که در «خلوت» حُکام دنیا بود

مادام کلودِ اسرارآمیز؛ زنی که در «خلوت» حُکام دنیا بود
مادام کلود، صاحب یکی از معروف‌ترین و ثروتمندترین روسپی‌خانه‌های پاریس بود.

برترین ها: فرنانده گروت با نام مستعار مادام کلود در ٦ ژوئیه ١٩٢٣ متولد شد، بعد از جنگ دوم جهانی به علت فقر خانواده به روسپی گری روی آورده بود، پنج سال بعد درکارخود بر همه همکاران برتری یافت و اولین روسپی خانه علنی را در مرکز پاریس نزدیک خیابان شانزده لیزه افتتاح نمود. روسپی خانه ی مادام کلود دردهه ١٩٦٠ تا ٧٠ میلادی، به معروفیت بین المللی دست یافت تا جایی که نام بسیاری مردان سیاسی، بازرگانان ثروتمند، دیپلمات های فرانسوی و خارجی و حتی برخی از رهبران کشورها، در دفتر تلفن سری مادام کلود حضور داشتند.
مادام کلود
مادام کلود هرگز در دوران معروفیت حاضر به افشای اسامی فهرست مشتریان خود نشد، زیرا بر این باور بود که می تواند خطر جانی برای وی درپی داشته باشد. ولی یک روزنامه نگار جوان به نام ویلیام استیدم ، سال ها بعد توانست برخی از راز های پنهان مادام کلود را از زبان او بشنود. او در خاطراتش از نام های همچون جان کندی رئیس جمهوری سابق آمریکا، محمد رضا پهلوی شاه ایران و معمر قذافی رهبر سابق لیبی به عنوان مشتریان روسپی خانه های مادام کلود یاد می کند.
مشتریان روسپی خانه های مادام کلود تنها به رهبران جهان محدود نمی شد، بلکه شامل نام های مشهوری در میان بازیگران هم شده است از جمله مارلون براندو و رکس هریسون. نام جانی انلی رئیس شرکت فیات و نظامیانی همچون ژنرال اسرائیلی موشه دایان نیز در این فهرست به چشم می خورد.
مادام کلود
به نوشته مطبوعات، مادام کلود با مردان سیاسی دهه ٦٠ فرانسه چنان نزدیک شده بود که توانسته بود روسپی خانه خود را به طورعلنی اداره نماید.بسیاری بر این باور بودند که ارتباطات مادام کلود، گسترده و قوی است. در غیر این صورت او چگونه می توانست روسپی خانه علنی خود را در مرکز پایتخت فرانسه افتتاح کند. علاوه بر این، او با وزرای دولت جمهوری پنجم فرانسه از ابتدای سال ۱۹۵۸ ارتباط داشت.
مادام کلود
اما اگر این اطلاعات آن زمان تنها گمانه زنی بود، اما خود او این اسرار را در فیلم مستندی فاش کرد. ویلیام استیدم در خاطرات خود از درخواست های مخصوص جان کندی رئیس جمهوری وقت آمریکا، از مادام کلود می گوید. درخواست هایی که کلود همیشه آن ها را برآورده می کرد. ویلیام استیدم در خاطرات خود به مارک شاگال نقاش مشهور از شوروی اشاره می کند که می گوید، تابلوهایش را از روسپی خانه کلود گرته برداری می کند.
درسال ١٩٧٦، مادام کلود توسط یک قاضی معروف فرانسوی به نام ژان لویی بروگیر به اتهام پااندازی و دایر کردن روسپی خانه، تحت تعقیب قرار گرفت و اداره مالیات فرانسه دادنامه ای برای دریافت ١١میلیون فرانک فرانسه از مادام کلود، تسلیم دستگاه قضایی کرد.
به دنبال این محکومیت مادام کلود از فرانسه خارج و به آمریکا پناه برد، تا اینکه درسال ١٩٨۵ به کشورش بازگشت، ولی به فاصله کوتاهی در ١٩٨٦بار دیگر از سوی اداره مالیات تحت تعقیب قرار گرفت و با بازگشایی پرونده روسپی خانه داری در ١٩٩٢ محکوم و به زندان برده شد.
مادام کلود
دردهه ٧٠ میلادی، سینمای فرانسه به سراغ زندگی مادام کلود رفت و فرانسواز فابیان فرانسوی، با ایفای نقش مادام کلود، نقش اول را در این فیلم داشت. این بازیگر گفته های دخترانی که زیر دست مادام کلود را تایید کرد که می گفتند هیچ روزی با آن ها مهربان نبود به گونه ای که هیچکدام از آن ها سخن مهر آمیزی از او به یاد ندارند.
مشهور است که مادام کلود از زنان و مردان متنفر بود و آن ها را تنها کیف پول می دید. ابتکار اصطلاح دختران تحت عرضه به او منتسب می شود. نقل می شود که او از عشق متنفر بود و می گفت: مردم همواره برای دو چیز پول خرج خواهند کرد، غذا و عشق آماده برای فروش.. و من آشپزی بلد نیستم.
مادام کلود در دهۀ ٩٠ میلادی از زندان آزاد شد و زندگی خود را به یک آپارتمان کوچک در شهر نیس در جنوب فرانسه محدود نمود.

افزودن نظر